NEET Physics Power MCQ Question
A pump on the ground floor of a building can pump up water to fill a tank of volume 30 m³ in 15 min. If the tank is 40 m above the ground, and the efficiency of the pump is 30%, how much electric power is consumed by the pump? (Take g = 10 m s⁻²)
36.5 kW
44.4 kW
52.5 kW
60.5 kW
Correct Answer
Detailed Explanation
The power consumed is calculated using the formula P = (mgh)/(ηt), where m = 30,000 kg, h = 40 m, η = 0.3, and t = 900 s. Thus, P = (30,000 × 10 × 40)/(0.3 × 900) = 52.5 kW.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Work, Energy and Power
A body of mass 1 kg begins to move under the action of a time dependent force F = (2t î + 3t² ĵ)N, where î and ĵ are unit vectors along x and y ax...
A particle acted upon by constant forces 4î + ĵ − 3k̂ and 3î + ĵ − k̂ is displaced from the point î + 2ĵ + k̂ to point 5î + 4ĵ + k̂. The total...
More from
Which of the following statements about power is correct?
Assertion (A): The work-energy theorem is an integral form of Newton's second law. | Reason (R): The work-energy theorem involves an integral over an ...
Assertion (A): The dot product of two vectors is zero when the vectors are perpendicular. | Reason (R): The scalar product of two vectors is the produ...