MarksRiser
MarksRiser
Physics-Potential Energy

NEET Physics Potential Energy MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Hard-Class 11

A ball of mass 0.5 kg is released from a height of 10 meters. What is the speed of the ball just before it hits the ground?

A

14 m/s

B

10 m/s

C

20 m/s

D

7 m/s

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

According to the kinematic relation v^2 = 2gh, substituting g = 9.8 m/s^2 and h = 10 m, we find v = sqrt(2 * 9.8 * 10) = 14 m/s.

Found an issue with this question?