Physics-SI Units
NEET Physics SI Units MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Easy-Class 11
In a hypothetical system of units where the unit of mass is 2 kg, the unit of length is 3 m, and the unit of time is 2 s, what is the magnitude of a calorie in terms of these new units?
A
0.233
B
75
C
2
D
0.525
Correct Answer
Option D
Detailed Explanation
Using the conversion 1 calorie = 4.2 J and the relation 1 J = 1 kg m^2 s^-2, the magnitude of a calorie in new units is calculated as 4.2 * (2)^-1 * (3)^-2 * (2)^2 = 0.525.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
Which of the following equations for a physical quantity is dimensionally consistent?
Physical QuantitiesPhysics
In an experiment to find out the diameter of wire using screw gauge, the following observation were noted:
MeasurementsPhysics
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Surface area of a cube (i) 1.688 g/cm³ (b) Volume of a cube (ii) 373.7 m³ (...
Significant FiguresPhysics