NEET Physics Newton's Laws MCQ Question
A body with a mass 5 kg is acted upon by a force . If its initial velocity at t = 0 is , the time at which it will just have a velocity along the y-axis is
Never
10 s
2 s
4 s
Correct Answer
Detailed Explanation
The force along the x-axis i N, which will decelerate the body. The initial velocity along x is 6 m/s. Time to stop along x is t = v/a = 6/(-3/5) = 10 s. However, the question asks for velocity along y-axis, which is 4 s.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
What is the enthalpy change associated with the atomization of dihydrogen (H2)?
For a strongly endothermic reaction, what is the expected value of the equilibrium constant K?
For an adiabatic expansion of an ideal gas, if the initial internal energy is 500 J and the work done on the system is -200 J, what is the final inter...