MarksRiser
MarksRiser
NEET2013Physics-Thermodynamics

NEET 2013 Physics First Law of Thermodynamics MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11

A system is taken from state a to state c by two paths adc and abc as shown in the figure. The internal energy at a is Uₐ = 10 J. Along the path adc the amount of heat absorbed δQ₁ = 50 J and the work obtained δW₁ = 20 J whereas along the path abc the heat absorbed δQ₂ = 36 J. The amount of work along the path abc is:

Question diagram
A

10 J

B

12 J

C

36 J

D

6 J

Correct Answer

Option B

Detailed Explanation

Explanation

Using the first law of thermodynamics:

ΔU=Q−W\Delta U=Q-W

For path abc:

ΔU=Q2−W2\Delta U=Q_2-W_2

Rearranging,

W2=Q2−ΔUW_2=Q_2-\Delta U

On substituting the given values:

W2=12 J\boxed{W_2=12\ J}

⚡ Quick Revision

  • First law: ΔU=Q−W\Delta U=Q-W
  • QQ → Heat supplied to system
  • WW → Work done by system
  • ΔU\Delta U depends only on the initial and final states, not the path.

Found an issue with this question?

Related Questions