Physics-Temperature & Heat
NEET Physics Temperature & Heat MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Easy-Class 11
If a metal rod with a thermal conductivity of 400 W m K is used to conduct heat between two points with a temperature difference of 50 K and the rod has a cross-sectional area of 0.01 m² and length of 2 m, what is the rate of heat flow through the rod?
A
1000 W
B
2000 W
C
500 W
D
800 W
Correct Answer
Option B
Detailed Explanation
Using the formula H = KA(T_C - T_D)/L from the NCERT, substitute the given values: K = 400 W m K, A = 0.01 m², T_C - T_D = 50 K, and L = 2 m to find H = 2000 W.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Temperature & Heat
More from
Four rods of same material with different radii r and length are used to connect two reservoirs of heat at different temperatures. Which one will cond...
Thermal Properties of MatterPhysics
Which of the following graph shows the variation of density of water with increase in temperature?
Thermal Properties of MatterPhysics