MarksRiser
MarksRiser
Physics-(general)

NEET Physics (general) MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Hard-Class 11

A block attached to a horizontal massless spring is displaced 2.00 m from its equilibrium position. If the spring constant is 250 N/m, what is the potential energy stored in the spring at maximum compression?

A

500 J

B

250 J

C

1000 J

D

125 J

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

The potential energy stored in the spring is given by V = 1/2 k x^2. Substituting k = 250 N/m and x = 2.00 m, we get V = 1/2 * 250 * (2.00)^2 = 500 J.

Found an issue with this question?