MarksRiser
MarksRiser
Physics-(general)

NEET Physics (general) MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11

A car of mass 1000 kg moving at 18 km/h collides with a spring and compresses it by a maximum distance of 2.00 m. If the spring is ideal and friction is negligible, what is the spring constant k of the spring in N/m?

A

3125 N/m

B

6250 N/m

C

5000 N/m

D

2500 N/m

Correct Answer

Option B

Detailed Explanation

The kinetic energy of the car is converted into the potential energy of the spring. Using the formula 1/2 k x^2 = 1.25 × 10^4 J and x = 2.00 m, solving for k gives k = 6250 N/m.

Found an issue with this question?