MarksRiser
MarksRiser
Physics-Centre of Mass

NEET Physics Centre of Mass MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Hard-Class 11

Two masses m1 and m2 are moving towards each other with velocities v1i and v2i, respectively. After an elastic collision, their velocities are v1f and v2f. If m1 = 2 kg, m2 = 3 kg, v1i = 5 m/s, and v2i = -4 m/s, what is the final velocity v1f of mass m1?

A

2 m/s

B

1 m/s

C

-1 m/s

D

-2 m/s

Correct Answer

Option B

Detailed Explanation

Using the momentum conservation equation m1v1i + m2v2i = m1v1f + m2v2f and the relative velocity equation v1i - v2i = -(v1f - v2f), we can solve for v1f. The calculations show that v1f = 1 m/s.

Found an issue with this question?