MarksRiser
MarksRiser
Physics-Centre of Mass

NEET Physics Centre of Mass MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11

A system consists of two particles of masses m1 = 2 kg and m2 = 3 kg, located at positions x1 = 1 m and x2 = 4 m along the x-axis. What is the x-coordinate of the center of mass of the system?

A

8 m

B

0 m

C

0 m

D

5 m

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

The x-coordinate of the center of mass is given by (m1 * x1 + m2 * x2) / (m1 + m2). Substituting the values, we get (2 * 1 + 3 * 4) / (2 + 3) = 14 / 5 = 2.8 m.

Found an issue with this question?