MarksRiser
MarksRiser
Physics-Centre of Mass

NEET Physics Centre of Mass MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11

Two particles with masses m1 = 2 kg and m2 = 3 kg are initially at rest at positions (0, 0) and (4, 0) respectively. If the particles are connected and move together, what is the x-coordinate of their center of mass?

A

2.4 m

B

3.0 m

C

2.0 m

D

1.5 m

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

The x-coordinate of the center of mass is given by (m1x1 + m2x2)/(m1 + m2). Substituting the values, x_cm = (20 + 34)/(2+3) = 2.4 m.

Found an issue with this question?