NEET 2021 Physics Relative Motion and Free Fall MCQ Question
A car starts from rest and accelerates at 5 m/s². At t = 4 s, a ball is dropped out of a window by a person sitting in the car. What is the velocity and acceleration of the ball at t = 6 s? (Take g = 10 m/s²)
20 m/s, 5 m/s²
20 m/s, 0
20√2 m/s, 0
20√2 m/s, 10 m/s²
Correct Answer
Detailed Explanation
The velocity of the ball is the same as the car's velocity at t = 4 s, which is 20 m/s. After being dropped, it accelerates under gravity, so at t = 6 s, its velocity is 20√2 m/s and acceleration is 10 m/s².
Found an issue with this question?
Related Questions
More from 2021
Choose the correct option for the total pressure (in atm.) in a mixture of 4 g O₂ and 2 g H₂ confined in a total volume of one litre at 0°C is: [Given...
Statement I : Acid strength increases in the order given as HF << HCl << HBr << HI. Statement II : As the size of the elements F, Cl, Br, I increases...
Ethylene diaminetetraacetate (EDTA) ion is: