MarksRiser
MarksRiser
Physics-Projectile Motion

NEET Physics Projectile Motion MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Easy-Class 11

If a projectile is launched with an initial velocity of 20 m/s at an angle of 30° with the horizontal, what is the horizontal component of its initial velocity?

A

10 m/s

B

17.32 m/s

C

20 m/s

D

11.55 m/s

Correct Answer

Option B

Detailed Explanation

The horizontal component of the initial velocity is given by v_ox = v_o * cos(θ), where v_o = 20 m/s and θ = 30°. Using cos(30°) = √3/2, v_ox = 20 * √3/2 = 17.32 m/s.

Found an issue with this question?