NEET2023Physics-Projectile Motion
NEET 2023 Physics Maximum Height MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11
A bullet is fired from a gun at the speed of 280 m s⁻¹ in the direction 30° above the horizontal. The maximum height attained by the bullet is (g = 9.8 m s⁻², sin 30° = 0.5) :
A
2000 m
B
1000 m
C
3000 m
D
2800 m
Correct Answer
Option B
Detailed Explanation
The maximum height H is given by H = (v^2 * sin^2(θ)) / (2g). Substituting v = 280 m/s, θ = 30°, and g = 9.8 m/s², we get H = (280^2 * 0.25) / (2 * 9.8) = 1000 m.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from 2023
Which of the following statements are NOT correct? A. Hydrogen is used to reduce heavy metal oxides to metals. B. Heavy water is used to study react...
HydrogenChemistry
Consider the following compounds/species: The number of compounds/species which obey Huckel’s rule is ______.
Organic ChemistryChemistry
Match List I with List II.
Human PhysiologyZoology