MarksRiser
MarksRiser
Physics-Stress & Strain

NEET Physics Stress & Strain MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Easy-Class 11

A steel wire of original length 2 m is subjected to a tensile force, resulting in an extension of 1 mm. If the Young's modulus of steel is 2 x 10^11 N/m², what is the stress experienced by the wire?

A

1 x 10^8 Pa

B

1 x 10^7 Pa

C

2 x 10^6 Pa

D

5 x 10^9 Pa

Correct Answer

Option A

Detailed Explanation

Stress is calculated using the formula: Stress = Young's modulus x Strain. Strain is the change in length divided by the original length (1 mm / 2 m = 0.0005). Thus, Stress = 2 x 10^11 N/m² x 0.0005 = 1 x 10^8 Pa.

Found an issue with this question?