NEET Physics Pressure in Fluids MCQ Question
A tank open to the atmosphere is filled with water to a height of 5 meters. What is the speed of efflux of water from a hole at the bottom of the tank?
9.9 m/s
14.0 m/s
5.0 m/s
7.7 m/s
Correct Answer
Detailed Explanation
Using Torricelli’s law, the speed of efflux v is given by v = √(2gh), where g = 9.8 m/s² and h = 5 m. Hence, v = √(2 × 9.8 × 5) = 9.9 m/s.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Pressure in Fluids
More from
A metal block of area 0.10 m² is connected to a 0.01 kg mass via a string that passes over a massless and frictionless pulley as shown in figure. A li...
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Streamline flow (i) Path of a fluid particle (b) Capillary action (ii) Rise of l...
Match Column-I with Column-II. Column-I Column-II (a) Coefficient of viscosity (i) [ML -1 T -1 ] (b) SI unit of viscosity (ii) Pa ...