NEET 2024 Physics Newton's Laws MCQ Question
A horizontal force 10 N is applied to a block A as shown in figure. The mass of blocks A and B are 2 kg and 3 kg, respectively. The blocks slide over a frictionless surface. The force exerted by block A on block B is:

6 N
10 N
zero
4 N
Correct Answer
Detailed Explanation
The acceleration of the system is a = F/(m₁ + m₂) = 10/(2+3) = 2 m/s². The force exerted by A on B is F = m₂a = 3 * 2 = 6 N.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Mechanics
The potential energy of a long spring when stretched by 2 cm is U. If the spring is stretched by 8 cm the potential energy stored in it is:
The potential energy of a long spring when stretched by 2 cm is U. If the spring is stretched by 8 cm, potential energy stored in it will be:
More from 2024
Which of the following factors are favourable for the formation of oxyhaemoglobin in alveoli?
On heating, some solid substances change from solid to vapour state without passing through liquid state. The technique used for the purification of s...
The rate of a reaction quadruples when temperature changes from 27°C to 57°C. Calculate the energy of activation. Given R = 8.314 J K⁻¹ mol⁻¹, log 4 =...