NEET 2021 Physics Impulse and Momentum MCQ Question
A ball of mass 0.15 kg is dropped from a height 10 m, strikes the ground and rebounds to the same height. The magnitude of impulse imparted to the ball is (g = 10 m/s²) nearly:
0 kg m/s
4.2 kg m/s
2.1 kg m/s
1.4 kg m/s
Correct Answer
Detailed Explanation
The impulse is the change in momentum. The velocity just before impact and just after rebound is the same in magnitude but opposite in direction. Thus, impulse = 2mv = 2 * 0.15 * √(2 * 10 * 10) = 4.2 kg m/s.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Mechanics
More from 2021
Choose the correct option for the total pressure (in atm.) in a mixture of 4 g O₂ and 2 g H₂ confined in a total volume of one litre at 0°C is: [Given...
Statement I : Acid strength increases in the order given as HF << HCl << HBr << HI. Statement II : As the size of the elements F, Cl, Br, I increases...
Ethylene diaminetetraacetate (EDTA) ion is: