MarksRiser
MarksRiser
NEET2026Physics-Laws of Motion

NEET 2026 Physics Friction MCQ Question

Type: MCQ-conceptual-Easy-Class 11

A box of mass 15 kg is kept on the floor of a stationary trolley. The coefficient of static friction between the box and the trolley is 0.12. Keeping the box in stationary state over the trolley, the maximum acceleration with which the trolley can be moved horizontally in m s⁻² is: (g = 10 m/s²)

A

2.1

B

1.8

C

1.5

D

1.2

Correct Answer

Option D

Detailed Explanation

The maximum acceleration is given by a=μg=0.12×10=1.2 m/s2a = \mu g = 0.12 \times 10 = 1.2 \text{ m/s}^2.

Found an issue with this question?