NEET Physics Universal Law of Gravitation MCQ Question
If two point masses, m1 = 2 kg and m2 = 3 kg, are separated by a distance of 4 meters, what is the magnitude of the gravitational force between them? (Use G = 6.67 x 10^-11 N m²/kg²)
2.50 x 10^-11 N
5.00 x 10^-11 N
1.00 x 10^-11 N
6.67 x 10^-11 N
Correct Answer
Detailed Explanation
Using the formula F = G * (m1 * m2) / r², we calculate the force as F = 6.67 x 10^-11 * (2 * 3) / 4² = 2.50 x 10^-11 N.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Universal Law of Gravitation
More from
Assertion: The gravitational force is dominating force in nature. Reason: The Coulomb force is weaker than the gravitational force.
What happens to the acceleration due to gravity as a point mass moves below the surface of the Earth?
What happens to the gravitational force exerted on a mass placed at point P when the mass is inside a spherical shell of radius greater than its own d...