NEET2014Physics-Gravitation
NEET 2014 Physics Black Holes MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Hard-Class 11
A black hole is an object whose gravitational field is so strong that even light cannot escape from it. To what approximate radius would earth (mass = 5.98 × 10²⁴ kg) have to be compressed to be a black hole?
A
10⁻⁹ m
B
10⁻⁶ m
C
10⁻² m
D
100 m
Correct Answer
Option C
Detailed Explanation
The Schwarzschild radius Rₛ = 2GM/c². Substituting the values for Earth, Rₛ ≈ 8.87 mm, which is approximately 10⁻² m.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Gravitation
More from 2014
A man whose father was colour blind marries a woman who had a colour blind mother and normal father. What percentage of male children of this couple w...
GeneticsBotany
Europium is
Periodic TableChemistry
A beam of light of λ = 600 nₘ from a distant source falls on a single slit 1 mm wide and the resulting diffraction pattern is observed on a screen 2 m...
Wave OpticsPhysics