Physics-Atoms
NEET Physics Atoms MCQ Question
Type: MCQ-Medium
The ground state energy of hydrogen atom is -13.6 eV. The kinetic energy of the electron in this state is
A
2.18 × 10⁻¹⁴ J
B
2.18 × 10⁻¹⁶ J
C
2.18 × 10⁻¹⁸ J
D
2.18 × 10⁻¹⁹ J
Correct Answer
Option C
Detailed Explanation
Here the ground state energy, E = -13.6 eV. Since K.E. of the electron = -E = 13.6 eV = 13.6 × 1.6 × 10⁻¹⁹ J = 21.76 × 10⁻¹⁹ J = 2.18 × 10⁻¹⁸ J.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Atoms
When an electron jumps from the fourth orbit to the second orbit, one gets the
Physics
In a Geiger-Marsden experiment. Find the distance of closest approach to the nucleus of a 7.7 MeV α-particle before it comes momentarily to rest and r...
Physics
In the Geiger-Marsden scattering experiment the number of scattered particles detected are maximum and minimum at the scattering angles respectively a...
Physics