NEETPhysics-Thermodynamics
NEET Physics First Law of Thermodynamics MCQ Question
Type: MCQ-conceptual-Medium-Class 11
When 1 mole of a gas is heated at constant volume, temperature is raised from 298 to 308 K. If heat supplied to the gas is 500 J, then which statement is correct?
A
q = w = 500 J, ΔU = 0
B
q = ΔU = 500 J, w = 0
C
q = –w = 500 J, ΔU = 0
D
ΔU = 0, q = w = –500 J
Correct Answer
Option B
Detailed Explanation
At constant volume, work done is zero (w = 0), so the heat supplied (q) is equal to the change in internal energy (ΔU).
Found an issue with this question?
Related Questions
More from
What is the enthalpy change associated with the atomization of dihydrogen (H2)?
(general)Physics
For a strongly endothermic reaction, what is the expected value of the equilibrium constant K?
(general)Physics
For an adiabatic expansion of an ideal gas, if the initial internal energy is 500 J and the work done on the system is -200 J, what is the final inter...
Isothermal & Adiabatic ProcessesPhysics