MarksRiser
MarksRiser
AIPMT PRELIMS2011Physics-Wave Optics

AIPMT PRELIMS 2011 Physics Wavelength and Frequency MCQ Question

Type: MCQ-conceptual-Medium-Class 12

The energies E₁ and E₂ of two radiations are 25 eV and 50 eV respectively. The relation between their wavelengths i.e. λ₁ and λ₂ will be

A

λ₁ = 1/2 λ₂

B

λ₁ = λ₂

C

λ₁ = 2λ₂

D

λ₁ = 4λ₂

Correct Answer

Option C

Detailed Explanation

Since energy is inversely proportional to wavelength, λ₁ = 2λ₂ for E₁ = 25 eV and E₂ = 50 eV.

Found an issue with this question?