MarksRiser
MarksRiser
AIPMT PRELIMS2009Physics-Electricity

AIPMT PRELIMS 2009 Physics Electric Field MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Medium-Class 12

The mean free path of electrons in a metal is 4 × 10⁻⁸ m. The electric field which can give on an average 2 eV energy to an electron in the metal will be in units of V/m:

A

5 × 10⁻¹¹

B

8 × 10⁻¹¹

C

5 × 10⁷

D

8 × 10⁷

Correct Answer

Option C

Detailed Explanation

The electric field E is given by E = V/d. Here, V = 2 eV and d = 4 × 10⁻⁸ m. Converting eV to joules, we get E = (2 × 1.6 × 10⁻¹⁹)/(4 × 10⁻⁸) = 5 × 10⁷ V/m.

Found an issue with this question?