AIPMT PRELIMS2011Physics-Current Electricity
AIPMT PRELIMS 2011 Physics Electric Circuits MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 12
If power dissipated in the 9 Ω resistor in the circuit shown is 36 Watt, the potential difference across the 2 Ω resistor is

A
2 Volt
B
4 Volt
C
8 Volt
D
10 Volt
Correct Answer
Option D
Detailed Explanation
Current in 9Ω is 2A, so that in 6Ω is 3A. Total current is 2 + 3 = 5A. Potential drop = 5 × 2 = 10V
Found an issue with this question?