AIPMT PRELIMS2006Physics-Waves
AIPMT PRELIMS 2006 Physics Beat Frequency MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11
Two sound waves with wavelengths 5.0 m and 5.5 m respectively, each propagate in a gas with velocity 330 m/s. We expect the following number of beats per second:
A
12
B
0
C
3
D
6
Correct Answer
Option D
Detailed Explanation
The beat frequency is the difference in frequencies of the two waves. f1 = v/λ1 = 330/5 = 66 Hz, f2 = v/λ2 = 330/5.5 = 60 Hz. Beat frequency = |f¹⁻ f2| = 6 Hz.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from 2006
Assertion: Cancer cells are virtually immortal until the body in which they reside dies. Reason: Cancer is caused by damage to genes regulating the ...
Cancer BiologyZoology
Which of the following pairs constitutes a buffer?
EquilibriumChemistry
The potential energy of a long spring when stretched by 2 cm is U. If the spring is stretched by 8 cm the potential energy stored in it is:
MechanicsPhysics