AIPMT PRELIMS2001Physics-Mechanics
AIPMT PRELIMS 2001 Physics Newton's Laws of Motion MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11
A cricketer catches a ball of mass 150 gm. in 0.1 second moving with speed 20 ms⁻¹. Then he experiences force of : -
A
300 N
B
30 N
C
3 N
D
0.3 N
Correct Answer
Option B
Detailed Explanation
The force experienced is given by F = Δp/Δt = (mΔv)/Δt. Here, m = 0.15 kg, Δv = 20 m/s, Δt = 0.1 s. So, F = (0.15 × 20)/0.1 = 3 N.
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Mechanics
The potential energy of a long spring when stretched by 2 cm is U. If the spring is stretched by 8 cm the potential energy stored in it is:
2006Physics
The potential energy of a long spring when stretched by 2 cm is U. If the spring is stretched by 8 cm, potential energy stored in it will be:
2023Physics
Two particles of mass 5 kg and 10 kg respectively are attached to the two ends of a rigid rod of length 1 m with negligible mass. The centre of mass o...
2020Physics