AIPMT MAINS2012Physics-Rotational Motion
AIPMT MAINS 2012 Physics Conservation of Angular Momentum MCQ Question
Type: MCQ-conceptual-Medium-Class 11
A circular platform is mounted on a frictionless vertical axle. Its radius R = 2m and its moment of inertia about the axle is 200 kgm². It is initially at rest. A 50 kg man stands on the edge of the platform and begins to walk along the edge at the speed of 1ms⁻¹ relative to the ground. Time taken by the man to complete one revolution is:
A
πs
B
3π/2 s
C
2πs
D
π/2 s
Correct Answer
Option C
Detailed Explanation
Using angular momentum conservation, the initial angular momentum L₁ = 0. The final angular momentum L₂ = mVR - Iω. Solving for ω and using the relation (v + ω)Rt = 2πR, we find t = 2π seconds.
Found an issue with this question?