AIIMS2007Physics-Waves
AIIMS 2007 Physics Doppler Effect MCQ Question
Type: MCQ-numerical-Medium-Class 11
A siren emitting sound of frequency 800 Hz is going away from a static listener with a speed of 30 m/s. The frequency of sound heard by listener is (velocity of sound = 300 m/s)
A
727.3 Hz
B
481.2 Hz
C
644.8 Hz
D
286.5 Hz
Correct Answer
Option A
Detailed Explanation
Here, a = 1 cm = 0.01 m; The mass will remain...
Found an issue with this question?