MarksRiser
MarksRiser
AIIMS2013Physics-Thermodynamics

AIIMS 2013 Physics Carnot Engine MCQ Question

Type: MCQ-numerical-Hard-Class 11

An engine has an efficiency of 1/6. When the temperature of sink is reduced by 62°C, its efficiency is doubled. The temperature of source will be

A

37°C

B

62°C

C

99°C

D

124°C

Correct Answer

Option C

Detailed Explanation

Using η = 1 - T2/T1, T1 = 372 K or T1 = 372 - 273 = 99°C.

Found an issue with this question?

Related Questions