AIIMS 2009 Chemistry Raoult's Law MCQ Question
A mixture of two miscible liquids A and B is distilled under equilibrium conditions at 1 atm pressure. The mole fraction of A in solution and vapour phase are 0.30 and 0.60 respectively. Assuming ideal behaviour of the solution and the vapour, calculate the ratio of the vapour pressure of pure A to that of pure B.
4.0
3.5
2.5
1.85
Correct Answer
Detailed Explanation
In solution, xA = 0.30; xB = 0.70
Found an issue with this question?
Related Questions
More from Solutions
A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K and freezing point of pure water is 273.15 K. The freezing point of a 5% so...
Elevation in the boiling point for 1 molal solution of glucose is 2 K. The depression in the freezing point for 2 molal solution of glucose in the sam...
What amount of CaCl₂ (i = 2.47) is dissolved in 2 litres of water so that its osmotic pressure is 0.5 atm at 27°C?